#44 Recenzja - "Ogniste oczyszczenie" F. Haig

Tytuł: "Ogniste oczyszczenie"
Tytuł oryginalny: "The Fire Sermon" 
Cykl: "Ogniste oczyszczenie"
Autor: Francesca Haig
Tłumaczenie: Marcin Sieduszewski
Liczba stron: 352
Kategoria: antyutopia, science fiction, literatura młodzieżowa
ISBN: 9788328014893
Wydawnictwo: Uroboros
Cena okładkowa: 39,99 zł
Data wydania: 2015

Okładka książki Ogniste oczyszczenieWyobraźcie sobie coś wielkiego, gorącego i... no nie do opisania. Wybuch. Ten, który stworzył świat. Tylko że tym razem... go zniszczył. Czterysta lat później każda osoba boi się Elektryczności. Można powiedzieć, że Elektryczność wyginęła. Ludzie jeżdżą konno, nie używają żarówek. Prymitywnie. Bo kiedyś wszystko wybuchło.
Ale nie tylko to się zmieniło. Trochę po Wybuchu okazało się, że zwierzęta często rodzą się zdeformowane. Gołębie z jednym okiem, konie bez nogi, kruki bez skrzydeł...
Znalezione obrazy dla zapytania twins boy & girl gifI jest jeszcze coś. Zaczęło się rodzić coraz więcej bliźniaków. Chłopiec i dziewczynka. Później już ciągle rodziły się bliźniaki. Jedno było idealne: miało piękną twarz, ciało i było zwykłym człowiekiem mogącym żyć w zdrowej społeczności. Było nazywane Alfą. Drugie natomiast okazywało się zepsute. Najczęściej jego ciało było dziwnie zdeformowane — nie mieli jakichś kończyn, oczu, albo mieli płozy między palcami. Byli też tacy, chociaż rzadko to się zdarzało, którzy nie mieli żadnego zdeformowania cielesnego. Byli wizjonerami — czasem umieli czytać w myślach, emocjach, mieli prorocze sny lub wyczuwali niebezpieczeństwo. Ci, odrzuceni przez społeczeństwo, to Omegi. Byli wysyłani w miejsca, gdzie nie ma żyznych gleb i jest mało jedzenia. Nieakceptowani i wiecznie uciekający. Czasami byli zabijani, ale działała taka reguła — jeśli jeden bliźniak umiera bądź cierpi — drugi także.
Znalezione obrazy dla zapytania twins boy & girl gifBliźniacy byli rozdzielani i piętnowani zazwyczaj od razu, kiedy dowiedziano się, który jest Omegą. Czasami było to nawet kilka lat — przecież trzecia noga mogła rosnąć o wiele wolniej niż dwie pozostałe. Jednak kiedy na świat przychodzą Zach i Cassandra ich rodzice są w szoku — oboje wydają się idealni. Nawet kilka lat później nie wiadomo, kto jest Omegą. Tylko one to wiedzą. Cass wie, że jest wizjonerką przez koszmary odnośnie Wybuchu nawiedzające ją we śnie. Zach wie, że jest Alfą i już nie może się doczekać, kiedy rodzicom uda się zdemaskować jego siostrę i zacznie wtedy normalne życie. Teraz mają tylko siebie — rodzice czują do nich niechęć, a rówieśnicy śmieją się z nich. Nie mogą nawet chodzić do szkoły przed odkryciem, kim jest Omega.
Jednak w pewnym momencie dziewczyna zostaje zdemaskowana a Zach staje się jednym z rządzących. Stoją po dwóch przeciwnych stronach.
Która wygra?
Znalezione obrazy dla zapytania twins boy & girl gifPierwsza rzecz, jaka rzuciła mi się w oczy po przeczytaniu książki? Skąd w ogóle pomysł na tytuł!? „Ogniste oczyszczenie” według mnie ma naprawdę niewiele wspólnego z samą książką.
Nie wszystkich bohaterów polubiłam. To, oczywiście, dobrze. Dobra książka to taka, która wywołuje różne emocje — nie tylko te pozytywne. Cass polubiłam — podobała mi się jej zawziętość i to, jak radziła sobie z problemami. Zach'a — wręcz przeciwnie. Z jednej strony go rozumiałam — ludzie od zawsze wmawiali mu, że Omegi są gorszą rasą i należy nie traktować ich z poważnie. Z drugiej jednak strony — jakim cudem można aż tak nienawidzić bez powodu? Tego chyba nigdy nie zrozumiem.
W pewnym momencie książki do Cassandry dołącza Kama — był w miarę fajny, ale nie zachwycił mnie. Czasami potrafił wkurzyć, ale chyba taki miał już charakter. Za to bardzo przypadł mi do gustu Kobziarz. Z jednej strony miał podobny charakter do Cass. Nie poddawał się i ciągle walczył o dobro Omeg.
Pomysł na książkę był bardzo dobry, tak samo, jak wykonanie. Niektóre opisy wydawały mi się za długie i brakowało wątku miłosnego. Mimo to fabuła była precyzyjna i ciekawa.


Moja ocena: 8/10

2 komentarze :

  1. Nie do wiary, że jeszcze o niej nie słyszałam. Wydaje się być taka ciekawa. Muszę po nią sięgnąć.

    OdpowiedzUsuń
  2. Z pewnością przeczytam. :)
    latte90.simplesite.com

    OdpowiedzUsuń

Przy komentowaniu koniecznie zostaw link do siebie! Dziękuję za poświęcenie czasu na przeczytanie moich wypocin. To wiele dla mnie znaczy <3

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka