#31 Recenzja - "Miasto cieni"

Tytuł: "Miasto cieni"
Tytuł oryginalny: Hollow City
Autor: Ransom Riggs
Tłumaczenie: Małgorzata Hesko-Kołodzińska i Piotr Budkiewicz
Liczba stron: 438 stron
Kategoria: fantastyka
ISBN: 9788380080102
Wydawnictwo: Media Rodzina
Cena okładkowa: 35 zł
Data wydania: 30 października 2014

Okładka książki Miasto cieni

Jacob Portman powoli przyswaja informacje na temat jego 'nowych znajomych', ale i tak czasem niedowierza. Opuścił swoją rodzinę, ojca i matkę, aby zostać z pewną osobliwą dziewczyną - Emmą Bloom i uratować życie jej oraz swoich przyjaciół. A są oni naprawdę wyjątkowi. Emma ma moc ognia. Abraham, jego nieżyjący już dziadek, widział głucholce - okropne potwory, i dlatego też Jacob również je widzi. Bronwyn jest niezwykle silna. Millard jest niewidzialny. Olive potrafi latać niezależnie od siebie. Horace ma prorocze sny i wizje. Enoch to chłopiec, który potrafi ożywiać zmarłych. Hugh ma masę pszczół w brzuchu, które zaatakują kogokolwiek na jego skinięcie. Claire jest najmłodsza wśród nich - ma dodatkowe usta z tyłu głowy. Fiona ma zdolność do uprawiania roślin. Każdy z nich jest niezwykły i osobliwy. Opiekowała się nimi jedna z ymbrynek, która utworzyła specjalną pętlę czasu. Niestety, została porwana przez głucholce, tak jak i pozostałe ymbrynki. Mimo że osobliwce odbiły ją, ich opiekunka pozostała w ciele ptaka i nie może się zmienić, tak jak zazwyczaj. Wyruszają w podróż.

"Śmiech nie sprawia, że złe rzeczy stają się gorsze, podobnie jak nie staną się lepsze dzięki łzom. Śmiech nie oznacza, że jest nam wszystko jedno albo, że zapomnieliśmy. Świadczy tylko o tym, że jesteśmy ludźmi."

Okazuje się, że MOŻE jest jeszcze jedna ymbrynka na wolności. I, mimo że polują na nich wszystkich głucholce i, mimo że wiedzą, że wygrana jest prawie niemożliwa, będą próbować. Alma LeFay Peregrine poświęciła dla nich wszystko, więc oni też poświęcą wszystko dla niej. 

"-Po prostu wierzę, że ważnymi sprawami w życiu nie rządzi przypadek. Wszystko dzieje się z jakiegoś powodu. Ty też zjawiłeś się tu nie bez przyczyny, na pewno nie po to, żeby przegrać i umrzeć."

Znalezione obrazy dla zapytania media rodzinaPrzyznam, że wolę pisać recenzje pierwszych tomów książek, bo w kolejnych są te same postacie i te same charaktery. Tutaj jednak kilka nowych 'osób' pojawiło się. W czasie, kiedy osobliwe dzieci szukały ostatniej ymbrynki na wolności, poznawały różne osoby, osobliwców bądź nie. Jak się można spodziewać, pojawiła się tam również dziewczynka ze zdjęcia, której szczerze nie polubiłam. Cieszę się, że pojawiła się jednak w książce, ponieważ myślę, że opowiadanie powinno wzbudzać różne emocje. 

"Nie marnuj życia tylko dlatego, że ktoś parę razy z ciebie zadrwił."

Co do samej akcji - nie mam się chyba gdzie przyczepić. Różne przygody, krainy, które odwiedzały dzieciaki, poświęcenia i nowi przyjaciele - tego wszystkiego doświadczyły na własnej skórze. 

"Nie walcz z bólem. To najważniejsze. Ból próbuje ci coś przekazać. Powitaj go i pozwól, by przemówił."

Podobały mi się niespodziewane zwroty akcji - wszystko idzie dobrze i nagle - BUM! Albo odwrotnie - prawie mają ich zabić i nagle - BUM!

Jedyna rzecz, nieco dziwna, według mnie to zakończenie. Czytam, czyta, czytam i... koniec książki. Tak jak w poprzedniej części - nie było żadnego 'WOW' na końcu, tak jakby miała pojawić się kolejna strona. 

Moja ocena: 9/10

Dziękuję wydawnictwu Media Rodzina za egzemplarz!

Podobny obraz

3 komentarze :

 1. Książki coraz bardziej mnie intrygują, przez okładki, ale też i opisy oraz opinie. Możliwe, że po nie sięgnę, szczególnie, że na razie nie obejrzałam filmu. :)
  Pozdrawiam!
  http://sunny-snowflake.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Oglądałam kawałek filmu pierwszego tomu i byłam zaintrygowana. Czym prędzej zamierzam sięgnąć po książkę, gdyż uważam, że będzie to całkiem ciekawa przygoda :)
  Pozdrawiam i zapraszam na recenzję "Tell Me Three Things" Julie Buxbaum! pattbooks.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem w trakcie czytania tej książki i na razie jestem zachwycona. Naprawdę wspaniała książka :-)

  OdpowiedzUsuń

Przy komentowaniu koniecznie zostaw link do siebie! Dziękuję za poświęcenie czasu na przeczytanie moich wypocin. To wiele dla mnie znaczy <3

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka