#22 Recenzja - "Jedyny i Niepowtarzalny Ivan"

Tytuł: "Jedyny i Niepowtarzalny Ivan"
Tytuł oryginalny: "The One and Only Ivan"
Autor: Katherine Aplegatte
Tłumaczenie: Magdalena Zielińska
Liczba stron: 320
Kategoria: opowiadanie, książka dla dzieci
ISBN: 9788393873128
Wydawnictwo: CzyTam
Cena okładkowa: 24,99 zł
Data wydania: 19 września 2014

Znalezione obrazy dla zapytania jedyny i niepowtarzalny ivan

Wzięłam tą książkę z myślą, że może to być po prostu dobra książka dla dzieci. Myślę jednak, że dla dzieci byłaby ona zbyt oczywista. Dlaczego? Przeczytajcie sami...


Znalezione obrazy dla zapytania one and only ivan gif"cześć

Mam na imię Ivan. Jestem gorylem.

To nie takie proste, jak może się wydawać"


Ivan to goryl. Mogłabym napisać, że jest on zwyczajny, ale to nieprawda. Uwielbia rysować - najbardziej błotem, ale kredki też mu wystarczają. Rozumie mowę ludzi, jednak sam nie jest w stanie wypowiedzieć ani słowa. Jego ulubiona przekąska to rodzynki w polewie jogurtowej. 


"Ludzie marnują słowa. Rzucają je jak skórki z bananów i pozwalają by zgniły"


To takie szczegóły. 

Ale są też inne rzeczy, które go wyróżniają.

"Dobre zoo to miejsce, gdzie ludzie zacierają złe wrażenie"

Znalezione obrazy dla zapytania one and only ivan gifKiedy był małym gorylątkiem, ludzi porwali go i jego siostrę a rodziców zabili. Siostra zmarła w drodze. Ivan został sam, pozbawiony wspomnień i rodziny. Zostaje sprzedany Mackowi - mężczyźnie, który razem ze swoją dziewczyną, wychowywali go jak własne dziecko: zabierali do restauracji, chodzili na spacery, jedli przy jednym stole. Mack zamyka jednak Ivana w klatce. Nie jest to typowa klatka - po prostu terytorium z szybami w Big Top Centrum Handlowym z Automatami do Gry przy 8. Zjeździe z Autostrady. Dzięki niemu centrum handlowe jego opiekuna odżywa. Goryl maluje także rysunki wystawiane na sprzedaż w pobliskim sklepie z pamiątkami (chodzą po dwadzieścia dolarów, z ramką za dwadzieścia pięć). 

"Ludzie. Szczury mają większe serca. Karaluchy mają życzliwsze dusze"

Znalezione obrazy dla zapytania one and only ivan gifIvan jest już dorosłym gorylem, nadal zamkniętym w swoim "terytorium". Towarzyszy mu słonica Stella, która jest tam już dłużej niż on, a w przeciwieństwie do niego pamięta jeszcze czasy, kiedy była na wolności oraz bezpański pies - Bob. Ivan nie narzeka - przyzwyczaił się do myśli, że nigdy stamtąd nie wyjdzie. Nie było mu nawet najgorzej - oprócz przyjaciół odwiedzała go również córka pana sprzątającego centrum handlowe wieczorem i robiła lekcje, a czasem nawet rysowała, pod jego klatką. Zdarzało się, że Julia (bo tak miała na imię) przynosiła mu potajemnie kredki (raz nawet wzięła farbki!).

"Wspomnienia są bezcenne. Pomagają określić, kim jesteśmy"

Wszystko zmienia małe słoniątko - Ruby, którą kupił Mack od cyrku, który zbankrutował. Ruby zadaje dużo pytań, na które goryl nie zna żadnej odpowiedzi. Powoli Ruby zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że może zostać tam do końca swojego życia i nie ma już takiego dobrego humoru...

"Romansowanie to ciężka praca. (…) Ale fajnie jest próbować"
Znalezione obrazy dla zapytania one and only ivan gifNa początku książka wydawała się typową książką dla dzieci. Jednak po przeczytaniu jej, stwierdziłam, że śmiało można ją porównać do "Małego Księcia". Prosta książka z wielkim przekazem. Po przeczytaniu jej miałam łzy w oczach i nie mogłam uwierzyć w tą całą historię Jedynego i Niepowtarzalnego Ivana. Po jego wypowiedziach można zdać sobie sprawę, że goryl tak naprawdę uważał się za Ivana. Nie jedynego, niepowtarzalnego, błyskotliwego Ivana. Po prostu Ivana. Nie chciał sławy, ale w głębi duszy wiedział, że jego poprzednie życie w dżungli było o wiele lepsze od jego. Autorka potrafiła opisać głównego bohatera jako osobę, która jakby pogodziła się ze swoim losem. 

"Głód jednak, tak jak jedzenie, przybiera różne formy i kolory. Nocami, gdy leżałem w piżamie z Kubusiem Puchatkiem, czułem głód zręcznego dotyku przyjaciela, który iska, głód radosnych pochrząkiwań podczas zabawy w walkę, głód bezpieczeństwa, jakie daje bliskość stada"

Znalezione obrazy dla zapytania one and only ivan gifPrzygody opisane w książce nie są napisane jakoś na bardzo wysokim poziomie. Ważny jest, moim zdaniem, przekaz. Pogodzenie się z własnym losem - Ivan. Nadzieja na lepszą przyszłość to Ruby. Dawne czasy i wspomnienia to Stella. A Bob i Julia to postacie symbolizujące przyjaźń i poświęcenie nawet bez słów. Przynajmniej ja to tak odebrałam. 
Znalezione obrazy dla zapytania one and only ivan gif
"- Starość - dodaje - to przydatny kamuflaż"

Bardzo dużo rzeczy miało jakieś znaczenie. Jakby to wytłumaczyć... Każdy rozdział (niektóre mają nawet stronę) miał odrębny tytuł. Ivan przekazywał swoje myśli bardzo prosto i nieskomplikowanie (był przecież gorylem), ale także były one bardzo głębokie. 
"Wasze serca są z lodu - mówiła z błyskiem w oku. - Nasze są z ognia"
Szczerze mówiąc to chyba jedyna i najważniejsza rzecz, którą chciałam napisać w tej recenzji xDOcena: 9/10

Znalezione obrazy dla zapytania one and only ivan gif

Dziękuję wydawnictwu CzyTam za egzemplarz!
Znalezione obrazy dla zapytania wydawnictwo Czytam

2 komentarze :

 1. JEJU *.* Jestem zauroczona! ♥
  Genialna recenzja!
  Koniecznie muszę przeczytać tę książkę. Słyszałam, że jest to książka dla dzieci, ale dorosłych również poruszy, a fakt, że porównujesz ją do "Małego Księcia", którego uwielbiam, sprawia, że mam na nią jeszcze większą ochotę!
  Pozdrawiam! :*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książka genialna ^^ Przeczytaj jak najszybciej!

   Usuń

Przy komentowaniu koniecznie zostaw link do siebie! Dziękuję za poświęcenie czasu na przeczytanie moich wypocin. To wiele dla mnie znaczy <3

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka