Ciekawostki - Joanne Kathleen Rowling

1. W 1974 roku rodzina Rowling przeniosła się do starego, kamiennego domu w Tutshill. Z miejscowości tej pochodziła wymyślona w przyszłości drużyna Tajfuny z Tutshill. Dom stał na granicy z Walią, w pobliżu Forest of Dean, który stał się pierwowzorem Zakazanego Lasu, a w siódmej części był jednym z miejsc jakie trio odwiedziło w poszukiwaniu horkruksów.

2. Młoda Joanne usłyszała od nauczyciela chemii po raz pierwszy o Kamieniu Filozoficznym, tak dobrze znanym fanom Harry'ego.

3. Osobistą bohaterką J.K. Rowling została Jessica Mitford, pisarka. Joanne lubiła także m.in. Johna Tolkiena oraz Jane Austen. Słuchała muzyki pop - szczególnie zespołów The Smiths i Siouxsie Sioux. Jeszcze na studiach tapirowała sobie włosy i podkreślała brwi kredką na znak przynależności do popkultury.

4. Latem, podczas podróży powrotnej z Manchesteru od swojego ówczesnego chłopaka, w głowie Rowling zaświtał pomysł o Harrym i szkole czarodziejów. Sama pisarka mówiła w przyszłości, że żadna idea nie wywołała u niej takiego podniecenia jak ta wówczas. Pod koniec podróży miała już większość fabuły "Kamienia Filozoficznego".


5. "Harry Potter i Czara Ognia" została wydana jednocześnie w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych 8 lipca 2000 roku. W obu tych krajach, książka pobiła wszelkie rekordy popularności. W pierwszym dniu sprzedaży w Wielkiej Brytanii rozeszło się 372 775 książek, czyli tyle ile w pierwszym roku sprzedaży "Więźnia Azkabanu". W USA natomiast w ciągu 48 godzin od premiery sprzedano 3 miliony egzemplarzy.

6. W 2004 roku "Forbes" uplasował Rowling na 1052 miejscu w rankingu najbogatszych ludzi na świecie i zaznaczył, że pisarka została pierwszą miliarderką, która osiągnęła swój status materialny przez pisania książek.

7. Joanne Rowling napisała trzy lektury dodatkowe do serii: "Quidditch przez wieki", "Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć" oraz "Baśnie Barda Beedle'a", a także opublikowała Prequel serii Harry Potter.

8. Od 2012 roku (jesienią 2015 gruntownie zmieniona) działa strona Pottermore, na której Rowling publikuje teksty związane z światem czarodziejskim, którego szczegóły ominęła w serii np. historia Remusa Lupina, życie prywatne Dolores Umbridge czy też Minerwy McGonagall, historię rodu Potterów, założenie Azkabanu czy też obszerna relacja z Mistrzostw Świata w Quidditchu 2014. Przed powstaniem Pottermore, autorka zdradzała wiele informacji, jednak czyniła to w wywiadach czy też na czatach w rozmowie z fanami. Swego czasu prowadziła także własną stronę internetową, na której znajdował się Czarodziej miesiąca.

9. Joanne Rowling jest autorką scenariusza do powstającego, amerykańskiego filmu "Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć".

10. Joanne pracowała także nad nadchodzącą sztuką teatralną "Harry Potter i Przeklęte Dziecko".

11. Joanne w wielu swoich wypowiedziach popularyzuje tolerancję - gorąco wspiera dążenia do społecznej równości dla homoseksualistów.

12. Pani Rowling nie jest religijną osobą, jednak w wielu wywiadach potwierdziła, że wierzy w Boga, ale nie w magię. Została wychowana w kościele anglikańskich i była nawet osobą praktykującą religię, obecnie należy do kościoła szkockiego.

13. Wokół twórczości Rowling roztaczały się i roztaczają gorące wojny religijne. Kościół zarzuca Harry'emu Potterowi propagowanie magii, która w ich mniemaniu pochodzi tylko od Boga, natomiast odrzuca wartości takie jak: przyjaźń i miłość, które można znaleźć w książce. Osoby głęboko religijne, pod wpływem propagandy kościelnej odwróciły się od Harry'ego twierdząc, że jest on dziełem Szatana - na szczęście osoby takie stanowią mniejszość. W Polsce również Kościół bardzo mocno krytykował zgubne działanie Harry'ego, a słynny ksiądz Natanek porównywał książkę do używek takich jak narkotyki, papierosy czy alkohol. Joanne Rowling zaznaczała zawsze jednak, że nie miała nigdy na celu propagowanie satanizmu czy okultyzmu.

14. Wystąpiła w filmie "Harry Potter i komnata tajemnic" jako jedna z czarownic występujących na ulicy Śmiertelnego Nokturnu.

15. W jednym z wywiadów przyznała, że jej ulubionym domem jest Hufflepuff, i prawdopodobnie internetowa Tiara Przydziału umieściła ją w nim.

16. Przed publikacją Kamienia Filozoficznego jej wydawca, Publishing Bloomsbury, w obawie przed odstraszeniem potencjalnych czytelników damskim imieniem na okładce, zasugerował, aby podpisać książkę inicjałami, dodając drugie imię. Rowling wybrała imię swojej babci, Kathleen, chociaż sama nigdy go nie nosiła. Sama o sobie mówi Jo i dodaje, że w dzieciństwie pełnym imieniem zwracali się do niej tylko ci, którzy byli na nią źli.


Mam ogromną nadzieję, że ciekawostki was zainteresowały! Komentujcie i obserwujcie! :D

2 komentarze :

  1. Świetne ciekawostki! Jestem fanką Harry'ego i dzięki temu postowi dowiedziałam się bardzo dużo o autorce.Słyszała,że grała w którejś części,lecz nigdy nie wiedziałam,w jakiej i kiedy. :D

    OdpowiedzUsuń

Przy komentowaniu koniecznie zostaw link do siebie! Dziękuję za poświęcenie czasu na przeczytanie moich wypocin. To wiele dla mnie znaczy <3

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka